• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Serafil 900 , 1100 , 1300

Започната от SERA, 29.04.2005 01:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SERA

Поради интереса и въпросите относно външните филтри SERA в тази тема ще дам информация с която може да се съобразите преди закупуване на този филтър , както и някой препоръки за  експлоатация. По подробна информация за съставните части и аксесоари , инструкции за безопасност , препоръки и инструкции за свързване , почистване на филтъра и зареждане с филтърни пълнежи ще намерите в инструкциите за употреба / три страници на български език /
Serafil сигурно изпомпва водата през съдържащите се филтърни материали . Пречиства водата механично , биологично и химически . Големият обем филтърен материал позволява оптимално филтриране и биологично пречистване , което гарантира кристално чиста вода . Раздвижването на водните слоеве осигурява кислород .
Всичко това е част от условията за здравословен живот на аквариумните обитатели .
Serafil може да се използва за аквариум / сладководен и соленоводен /  и палудариум . Произвежда се в три варианта .https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flophophora.hit.bg%2Fserafil.gif&hash=2fe771b24fec4ecd40d37c9f461e853f0f404212
Филтъра има обезвъздушителна помпа , предпазна решетка и спирателни кранове .  Включени са и два размера филтърна гъба и filter floss / пресована вата / .
- вход  16 / 22 мм. / Serafil 900 , 1100 , 1300 /
- изход 12 / 16 мм. / Serafil 900 /
- изход 16 / 22 мм. /Serafil 1100 , 1300 /
Филтъра не може да се използва в открити помещения , да се потапя във вода и монтира по ниско от 1,5 м. под нивото на водната повърхност .
Препоръки :
Въпреки , че маркучите са силиконови SERA препоръчва переодичната им подмяна / през два години / .
Новия и скоро почистения филтър имат много по силен поток вода от биологично активният филтър , който може да се намали с 25 % за няколко дни / по подробни указания ще намерите в инструкцията за употреба / .
SERA препоръчва използването на SERA Siporax .  Един литър Sera Siporax има адсорбиращата способност на на 34 литра керамичен филтърен матерял .
Най отгоре да се поставя филтърната вата , защото се замърсява най бързо и следователно почиства най често .
SERA предупреждава , че при почистване на филтъра той временно не функционира като биологична пречистваща система . Никога не почиствайте всички филтърни материали наведнъж . Прибавянето на SERA Nitrivec засилва формирането на нови колонии бактерии .
Ако филтъра се затлачва по често от 6-9 месеца и се налага по често почистване , то той не е правилно снабден или е прекалено малък за аквариума .
Гаранция :
Гаранцията е 24 месеца от датата на закупуване . Касовата бележка или фактура ще служи като гаранционна карта .
Надявам се да съм бил полезен с тази информация .
Ще се радвам на мнения / положителни и отрицателни / , препоръки и въпроси по темата  .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flophophora.hit.bg%2Fserafilgruppe.jpg&hash=0b3924a63da53abd69eb8d2094e5db1d436affb8

Stas

Аз си купих Serafil 900 за аквариум 220 литра (110х45х50). Освен включената в комплекта вата и филтри за едри частици си взех допълнително активен въглен и Biopur.

Искам да попитам в какъв ред да подредя филтрите и без да влизам в излишни разходи, има ли нещо, което е важно и съм пропуснал.

Не мога да подредя всички слоеве, които се предлагат, т.к. обема на филтърната част е само 3 литра.

GeorgeR

За 220 литров аквариум по-добре си вземи модела 1100 предимствата са много ... по-голям обем на кофата, по-голям дебит а разликата в цените не е чак толкова голяма.

Longanlon

Добре де, ами на входната тръба на филтъра има ли някакво фирмено пособие да се сложи, за да не влизат евентуално риби вътре?

Аз си мислех за някакъв дунапрен да надяна, за да бъде като някакъв вътрешен филтър и той, но ако има в комплекта на филтъра нещо...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

По-добре е Serafil 1100, но аз вече (по препоръка на продавача на Солунска - до Славейков) си купих модел 900. Не съм сигурен, че ще иска да го смени.

Та по повод реда на пълнежите?

SERA

Цитат на: "Stas"По-добре е Serafil 1100, но аз вече (по препоръка на продавача на Солунска - до Славейков) си купих модел 900. Не съм сигурен, че ще иска да го смени.

Та по повод реда на пълнежите?
Както се вижда от таблицата по горе обема на аквариума ти е на границата на препоръчвания дебит .
Милен не те е подвел , като е препоръчал филтър с този дебит . Разбира се по добре е да се използва Serafil 1100 .
В инструкцията за употрвба има раздел " как оптимално да напълним и свържем филтъра" . Там подробно е описан реда и начина на поставяне на филтърните пълнежи / с текст и схема / . Подчертано е , че потока наводата е от дъното към върха ! Предфилтърните материи /  биофибри / се поставят на дъното , а биологичните / Biopur , Siporax / най отгоре .
Ако нямаш такава  инструкция приложена в компекта  ми напиши лично съобщение за да се разберем къде да я изпратя .

Stas

Добре. Напълних моя Serafil 900 отдолу нагоре по следния начин: едър филтър/дребен филтър/филтърна вата + във втората част: Biopur (1/2 опаковка)/вата/активен въглен/вата/Siporax/вата.

Дотук добре. Пуснах го с триста зора. Това с обезвъздушителя, ме затрудни. Накрая го напълних през маркуча с вода и тръгна.

Тъй като аквариума е съвсем нов (247 литров с 220 литра вода), то след около 2-3 часа му сложих според инструкцията на Nitrivec първо 55 мл Aquatan и след 1 час една малка опаковка (50 мл) Nitrivec.

Малко по-късно му хрумна безумната идея: "Ами дали активния въглен не неутрализира Aquatan и Nitrivec?".

Имам ли основание за притеснение? Операцията с химията беше снощи. На сутринта водата беше по-бистра, но все още има лек белезникаво-мътен отенък.

77

не се притеснявай ,нищо не си сбъркал :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

SERA

Цитат на: "Stas"Добре. Напълних моя Serafil 900 отдолу нагоре по следния начин: едър филтър/дребен филтър/филтърна вата + във втората част: Biopur (1/2 опаковка)/вата/активен въглен/вата/Siporax/вата.

Отговор на въпросите си може да прочетеш и в поста на 77

Все пак и аз ще напиша нещо :

По принцип това подреждане на филтърните материали не е погрешно , но пак ще напиша : SERA препоръчва поставянето на филтърната вата най отгоре защото най бързо се замърсява и се налага по често да се почиства .  Останалите филтърни материали трябва да се почистват само ако е наложително . Разместването им , ако ще се почиства само филтърната вата не е желателно . Ако целта на редуването на всеки филтърен материал с вата е да се разделят един от друг може да използваш за тази цел торбичките за филтърни материали SERA / два размера / .  Примерно подреждане на всички филтърни пълнежи е дадено на цветната схема върху кашона  на филтъра .  Разбира се не е нужно да зареждаш всички филтърни материали  . Схената е  примерна и препоръчва реда на поставяне на филтърните матеряли.  

Цитат на: "Stas"Малко по-късно му хрумна безумната идея: "Ами дали активния въглен не неутрализира Aquatan и Nitrivec?"

Не , активният въглен не адсорбира Aqutan и Nitrivec . Във форума има тема за активния въглен и свойството адсорбция . Ако е нужно , чрез търсачката може да намериш темата и да получиш по подробна информация .
Разбира се препаратите не са магическа пръчка и не могат за  няколко часа да премахнат  помътняването  и да превърнат новия аквариум  в " работещ ".  Те подпомагат формирането на подходяща среда за рибките и растенията .
Nitrivec съдържа бактериални клетки , които ускоряват формирането на стабилна бактериална флора и затварянето на нитратния цикъл .
Aqutan подготвя водата за рибките премахва тежките метали и хлора . Също така е антистресов агент и защитава слизестата мембрана на рибките .
Надявам се да съм помогнал с тази информация .
Моля да ме коригирате , ако имам пропуски  или грешки . Все пак аз не съм специалист по всичко :D
Скоро ще пусна тема с повече подробхности за съдържанието и приложението на Aqutan и Nitrivec .

Stas

Много благодаря за отговора. Наистина имах нужда от компетентно мнение.

Изпитах сериозни затруднения с малкия обем на двете "кофи" на филтъра. Във руския форум четох, че активния въглен не е добре да седи постоянно във филтъра. По-добре било да се сложи повечко (около 1 литър) Siporax.

А каква е разликата между Biopur и  Siporax? Извинявай ако въпросът е глупав.

Ватата между слоевете сложих, т.к. не знаех за съществуването на торбички за филтърни пълнежи от Sera. Къде мога да ги намеря? В petshop1.com ги няма.

77

като не ме питат,аз защо ли се обаждам :cry: стасе няма да се повтори :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Stas

77, напротив! Питам те.  :)  След твоя пост съм спал спокойно.

За пръв път ползвам такова чудо на техниката като външен филтър. Е, за другия път ще знам, че обема на "кофите" е доста важен, но ... засега ще се оправям с 2х1,5 литра. Навремето, когато се занимавах с аквариуми просто такива филтри нямаше. А и не се правеха толкова големи "водоеми". Тогава имах около 7-8 аквариумчета по около 80-100 литра. Всички филтри бяха елементарни.

Оценявам високо помощта, която ми оказвате.

SERA

Цитат на: "Stas"Много благодаря за отговора. Наистина имах нужда от компетентно мнение.

Изпитах сериозни затруднения с малкия обем на двете "кофи" на филтъра. Във руския форум четох, че активния въглен не е добре да седи постоянно във филтъра. По-добре било да се сложи повечко (около 1 литър) Siporax.

А каква е разликата между Biopur и  Siporax? Извинявай ако въпросът е глупав.

Ватата между слоевете сложих, т.к. не знаех за съществуването на торбички за филтърни пълнежи от Sera. Къде мога да ги намеря? В petshop1.com ги няма.

Филтърните торбички ги има в petshop1.com. Просто са в раздел "Помпи"  :wink:

NikolaV

Цитат на: "Stas"...Ватата между слоевете сложих, т.к. не знаех за съществуването на торбички за филтърни пълнежи от Sera. Къде мога да ги намеря? В petshop1.com ги няма.
Има и по-евтин вариант. На пазара хубавото му е, че освен риби се продават и картофи. Та питах аз един бай Мангау за малко мрежичка. Пича черпи 2 метра :-) Хубавото и е, че е s доста po-eдра дупка и няма опастност да се зацапа преди самия филтърен материал. За керамика е идеална. За по-ситни или неравномерни материали като лава или въглен например, мрежата на Сера е по-добрия вариант.

SERA

Цитат на: "77"като не ме питат,аз защо ли се обаждам :cry: стасе няма да се повтори :wink:

Аз имах предвид , че отговора ти е точен , но искам да разясня нещата по подробно по отношение продуктите SERA
Ще се радвам и за напред да прочета мнението ти  :D