• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
03.05.2024 23:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

малки бели буболечки

Започната от flasher, 23.09.2007 20:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

flasher

появиха се едни бели буболечки из аквариума със скаридите
леко продълговати, дълги около 1-1.5 мм
някой срещал ли е такива и дали са опасни?

Живко

Явно в всеки скаридарник се появяват.
Само не е ясно дали имат връзка със скаридите или планарията. А може да са и независими, така да се каже. :-)
Не съм забелязал да са опасни за скаридите.
Никой не се е родил научен.

nina

Не знам на мен какво ми се е появило в аквариума, забелязах го горе-долу преди месец, когато след дълъг престой /поради домашен ремонт, около 2-3 седмици/ в едно корито, преместих обратно всичко, което беше оцеляло, в аквариума. Тогава при липса на толкова количество престояла вода, реших да долея 4 кофи от кладенеца. Значи първо плъзнаха едни микроскопични червейчета по стъклото. Рибите ги хапваха, а и прочетох тук, че не са опасни. Обаче след това се появиха едни белички с черничко по средата, дето не са по-големи от 1-2мм. Та тия беличките се размножават много бързо. Пълзят по стъклата, в пясъка не ги виждам, защото е бял. Напоследък всички нови листа на растенията ми излизат с някакъв дефект, а по старите започват да се появяват дупчици. Определено мисля, че новодомците им го причиняват. Рибите не се хранят с тях. Като ги натисна върху стъклото се пукат като охлюви. Но определено не са охлюви. Кажете как да ги премахна, защото вече съм се замислила да пусна планорбиси  :-(  И ако няма начин, кажете поне как да си третирам растенията, поне тях да спася. Мисля, че не е от хигиената в аквариума, всяка седмица сменям х 20% от водата с престояла, сифонирам дъното пак редовно. И още нещо, направи ми впечатление, че скалариите си загубиха апетита съвсем. С нищо не искат да се хранят. Помагайте, моля!  *thanks

NO CARRIER

Дали да не препоръчам за проба 2-3 зрънца калиев перманганат и смяна на 1/2 вода след няколко часа?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

miTko

Цитат на: nina - 06.11.2007 19:34
:-(  И ако няма начин, кажете поне как да си третирам растенията, поне тях да спася. Мисля, че не е от хигиената в аквариума, всяка седмица сменям х 20% от водата с престояла, сифонирам дъното пак редовно. И още нещо, направи ми впечатление, че скалариите си загубиха апетита съвсем. С нищо не искат да се хранят. Помагайте, моля!  *thanks
Ще трябва да ториш. ;-)  Виж в раздел Химия за подробности.
Разни мои АКВАРИУМИ 

nina

Добре, след 5 дни ще вадя хайвера на анциструсите, тогава чак ще пробвам. Да не ми заминат и сомчетата още преди да са се показали  :-)

nina

Днес се опитах да снимам тия гадини и ще ви покажа една и на вас. А ако някой се сети какво може да е, да казва.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fweb.hit.bg%2Fchupka%2FDSC00163.JPG&hash=1ad505494aefd9599ff1096f980cd22a04442877

Не разполагам с друга камера, освен тази на телефона и затова снимката е с такова качество.

besom

ми това много ми прилича на охлюв. Нина има едни охлюви дето са като мидички - черупката им е прозрачна незнам как се казват. Сигурна ли си че не е охлюв

nina

Ми нищо не съм сигурна. Като го натисна с пръст пука точно като охлюв. Ама това много дребно. По-голямо до сега не съм виждала. Иначе е точно такова, каквото го описваш - прозрачно, с черничко в средата и особено много прилича на малка мида.

besom

Почти съм убеден че е охлювче и определено не е причина за бедата. Движи се много бавно нали ?

nina

08.11.2007 20:53 #10 Last Edit: 08.11.2007 20:57 by nina
Много. И когато е загасено осветлението предпочита да излиза тогава. Щото, като запаля лампата и те са доста по стъклата. А като е светила 1/2 час и после не можеш да ги видиш. Е, според теб, тия малки дупчици по по-нежните листа, от какво може да са тогава?
А, и още нещо, след като ти е позната тая гадинка, интересува ме, става ли тя по-голяма или такава си остава? Щото е повече от месец и досега голям екземпляр не съм видяла.

besom

08.11.2007 21:02 #11 Last Edit: 08.11.2007 21:04 by besom
Ми незнам такива гадинки обаче има във всеки аквариум. Особено в ново стартираните
(до колкото разбирам ти си подменила цялата вода). После изчезват сами. Или се покриват или измират. Аз между другото никога не съм ги виждал по растенията. Това по листата да не е някаква болест - при ремонта нещо да не е попадало във водата. Ако може да пуснеш прилични снимки на засегнатите растения ще е супер. 

nina

По-прилични от това в момента не мога да пусна. По всички растения има, но не мога да ги фокусирам там. Обаче не изчезват "след известно време"  *NO*

besom

е то е поне месец. Незнам наистина незнам. При мен винаги изчезват. Никога до сега не са правили бели по растенията.

lz3cv

Виж тази тема - преди време и аз питах какво е това. По-надолу в мненията има линк с подробно описание, латинско име и снимка на гадинката. Може би при теб са същите.

http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,8805.0.html

Similar topics (5)

14002

Публикации: 13
Прегледи: 9039

5353

Започната от DareDevil


Публикации: 13
Прегледи: 5565

51371

Публикации: 5
Прегледи: 3200

36736

Публикации: 16
Прегледи: 7358

32467

Публикации: 7
Прегледи: 7432