• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 14:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Неизвестна болест

Започната от Trobata, 11.08.2007 22:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Trobata

Обем на аквариума: 75л

Височина: 40см

Грунд
Дебелина на дъното: 4-5 см
Размер на камъчетата: 3-5мм

Осветление: 2x18W

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба): няма
Аераторна помпа (с гъба): няма
Вътршен филтър л/ч: 300л/ч
Външен филтър л/ч: няма
Система за СО2: няма

Филтрите работят(непрекъснато).

Дата на стартиране на аквариума: 24.09.2006

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
само смяна на 30% вода

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не съм използвал

Вода
Сменям по 20литра (процента) на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е третирана с Aquatan. Водата е с температура 26-27 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 28-29 градуса.

Храна
Видове храна:DajanaPet Flora и Colour
Колко често храните рибките си: 1 път/ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 1-2 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: ~60-70%
Колко % от дъното са бързо растящи: ~30-40%
Колко плуващи: няма

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 4
Млади риби(видове, брой): 0
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не съм слагал


Някаде от около 3-4 месеца периодично ми умират рибките. В началото започнаха гупите като лежаха по дъното с дигнати глави и увиснала опашка. Първо започнаха женските после и мъжките. След това и няколко хелера и те загинаха. И така на всеки 2-3 седмици имаше някоя жертва. Докато и днес намерих поредните 1 женски хелер, Сомче Калихта, 1 молинезия. Гледам предимно живородки.
Съмнява ме да не е воднянка.  *UNKNOWN*
Другото което ми направи впечатление е и че растенията нещо не вървят добре. Листата на лимона са на малки дупки и старите изгниват. На валсинерия също листата започват да се скапват и върховете им се откъстват. Ако искате ще сложа и снимки.

Живко

По-скоро някакви показатели на водата, ако имаш разбира се.
Растенията с постоянен растеж ли са или имат периоди, в които вървят и други, през които линеят?
Само 4 риби ли има в аквариума?
Никой не се е родил научен.

theater

Това с валиснерията съм го наблюдавал при мен при липса на азот под формата на нитрат.
Евентуално ако е кофти азотния цикъл (или изобщо да го няма) има шанс да има натрупване на нитрити и амоняк, които да не се обръщат в нитрати и от това да страда валиснерията. От друга страна според една статия, която бях чел нитритите и амоняка се консумират по-лесно от нитратите от повечето растения....
140л - харацини
http://starividri.org

Trobata

Да има периоди в които вървят като луди и други които линеят. Последно след като орязах доста стръкчета валсинерия започна да линее. Еми само 4 рибки останаха :(

pechoto

....а коремите на рибите хлътват ли?

Trobata

Цитат на: pechoto - 16.08.2007 08:55
....а коремите на рибите хлътват ли?
ДА!

pechoto

...и при мене е така приятелю...доста загуби понесох...Но,лошото е че и тука никой не ми каза какво е и как да се лекува...

Trobata

Сигурно ще се наложи скоро време да правя рестарт и дано след него се оправят нещата.

pechoto

..лошото е ,че май при мене се появи точно след рестарта..

theater

Цитат на: pechoto - 16.08.2007 13:23
...и при мене е така приятелю...доста загуби понесох...Но,лошото е че и тука никой не ми каза какво е и как да се лекува...
Аз лично като добавях преди време 15 риби Nematobrycon palmeri получих същия ефект, като се разболяха и неоните ми. Лекувах по схемата на Боби за цихлидите, описана в ТАЗИ ТЕМА и беше успешно. Лошото е, че никой не може да ти препоръча нещо, което твърдо ще излекува рибите ти. Всичко са хипотези, като накрая е важна единствено твоята преценка на ситуацията. Тогава аз прецених, че симптомите са много подобни и теоритично приех, че тази схема трябва да помогне. В случая успях, но това не значи, че ще излекува и твоите риби.
Успех !
140л - харацини
http://starividri.org

pechoto

....още две жертви....не останаха риби за лекуване егати.... :'(

NO CARRIER

Trobata, струва ми се, че температурата ти е височка за живородки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Big_gonzo

Доколкото разбирам, измират живородки. Никъде обаче не прочетох каква ти е твърдостта на водата. Една от причините за описаните симптоми е прекалено меката вода. В много мека вода повечето растения също не растат добре. Моят съвет е: провери си твърдостта.

Живко

Дълга и ширика е за писане.
Може да се направи генерално заключение, че баланса в аквариума ти е лош. Като цяло.

Растенията ти бързо дърпат и усвояват някои хранителни вечества много бързо. След това поради липсата им спират да растат и съответно не консумират нищо. Вероятно дори някои изгниват като влошават нещата. Всички останали налични хранителни вещества се натрупват безконечно. Един от елементите на фотосинтезата е СО2. Повече риби, повече СО2. Или риби или добавяне на СО2 изкуствено. Със спиране на растежа на растенията и натрупването на хранителни вещества, водата започва полека, полека да се подкиселява и омекотява. Това не е добре за живородките.
Рибите почват да се натравят постепено и още преди да датат смъртни жертви, вече са натровени смъртоносно. После няма спасение.

При това осветление трябва да подсигуриш постоянна храна за растенията.

Филтрацията.
В Пловдив водата май имаше рН над 7. Това означава, че дори и ниски нива на нитрити могат да бъдат опасни.
Постоянното променяне броя на рибите влияе на количеството нитрифициращи бактерии. В аквариум 75 л. 2 нови големи скалария може да се окажат множко за твоя филтър и в началото да се натрупат бързи нитрити. Особено ако си сменял много вода и нивото на рН е стабилно над 7, а бактериите са намалели.
Другият проблем е прясната вода. Вярно с акватан, но ако има високи нива на хлорна вар, акватана ще неутрализира част от нея. Останалата ще ти изтрепе бактериите.

Не е лошо да монтираш по-голяма аераторна гъба или да модифицираш сегашната - на вътрешният филтър. Ще имаш много по-добра биологична филтрация. В случай, че растенията зациклят или има прехранване. Добре е да се правят по-малки и по-чести смени на водата. За да не вкарваме голямо количество хлорна вар в аквариума. Пък и да не променяме рязко условията в него. За живородките е добре честа смяна на водата.

Хранене.
Давай им и нещо по-питателно на тези риби. То постно, ама чак пък толкова. Я нещо живичко или замразеничко. Циклопс. Чат-пат чернодробна. Хек. На времето, когато бях дете, един майстор ми обясняваше, че мерлузата е незаменима. Нямам доказателства, но не съм и имал проблеми с нея. Нещо зелено също ще е добре.


Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

23220

Започната от Alik


Публикации: 3
Прегледи: 4372

5930

Публикации: 23
Прегледи: 13721

23067

Публикации: 9
Прегледи: 4529

39610

Започната от nikeee


Публикации: 2
Прегледи: 2235

45404

Публикации: 0
Прегледи: 195047